Pęd życia, rozwój mediów społecznościowych i inne czynniki, wpływają na pojawianiu się nietypowych, nietradycyjnych relacji. Klasyczne związki nie są jedynymi. Czy słyszeliście o Sytuationship, Ghosting czy Benching? Jeśli nie, to najwyższa pora to zmienić.
Sytuationship - nowa forma relacji
Jest to rodzaj związku bez zobowiązań. Osoby są ze sobą, na zasadzie spędzania wolnego czasu, aby tylko uniknąć samotności. Nie ma to nic wspólnego z prawdziwą definicją związku kobiety i mężczyzny. Jest to popularny trend, gdyż zdarza się, że osoby całymi latami tworzą relacje typu situationship, ponieważ nie potrafią być z kimś na stałe lub boją się bardziej zaangażować. Każdy pragnie bliskości, uwagi drugiej osoby, dlatego taki typ relacji jest dla osób niezdecydowanych i ceniących sobie wygodę oraz brak przynależności do drugiej połówki. Według psychologów taki rodzaj relacji można określić mianem instant lub związkiem fastfoodowym, w którym nie ma miejsca na budowanie wspólnej przyszłości, a wręcz przeciwnie, wieczne oczekiwanie na miłość swojego życia.
Friendzone, czy to tylko przyjaźń?
To rodzaj relacji, przyjaźni, w której tylko jedna strona darzy głębszym uczuciem drugą. Niestety pozostaje tylko w kategorii przyjaciela bez większej szansy na zmianę tego statusu. Samo zjawisko nie jest niczym nowym, jednak sama nazwa rozgłos zyskała dzięki emisji sitcomu „Przyjaciele”
Friendzone to przypadek błędnego koła, ponieważ zakochana osoba nie jest w stanie przyznać się do swoich uczuć w obawie o stracenie najlepszego przyjaciela. Specjaliści twierdzą, iż najczęściej mężczyźni wpadają w sidła swoich przyjaciółek, zostając w kategorii friendzone. Według socjologów kobiety wolą pozostawać w relacjach przyjacielskich, nie angażując się w związek.
Friendzone na dłużą metę bywa destrukcyjny. Prowadzi do negatywnych emocjonalnie skutków, a także zjawiska u młodych ludzi, którzy Amerykańscy Psychologowie z Uniwersytetu w Stanford określają mianem „Duck Syndrome”. We friendzone osoba zaangażowana emocjonalnie wygląda pozornie na rozluźnioną i spokojną, jednak wewnątrz walczy ze sobą, swoimi emocjami, jest niespokojna, niepewna, a utrzymanie relacji kosztuje ją bardzo dużo wysiłku emocjonalnego.
Ghosting - czym się charakteryzuje?
Jak wiadomo wszelkie rodzaje mediów społecznościowych jak i aplikacje randkowe są narzędziami, w których można czuć się pewnie. W prosty sposób można zranić nie jedną osobę i udawać że nic się nie stało. Ghosting jest tego rodzaju trendem. Polega na randkowaniu a następnie zrywaniu przed Internet. Przejawia się różnie, głównie sprowadza się do przerwania relacji przez jedną ze stron i ucięcia kontaktu z dnia na dzień. Jest to stosowane w większej mierze przez mężczyzn. Dziewczyny porzucane w taki sposób często szukają winy w sobie, co prowadzi do niskiego poczucia własnej wartości. Królowie nagłego zrywania, bo takim mianem można ich określić próbują w tak okrutny sposób podbudować swoje ego, dając nadzieje na wspólną przyszłość niszcząc tym samym wiarę w miłość dla kobiet. Według specjalistki z aplikacji randkowej ZaadoptujFaceta kobiety nie powinny obwiniać się, a wręcz przeciwnie. Powinny skupić się na pozytywnych aspektach tych sytuacji i zrobić miejsce dla innego wartościowego faceta.
Benching - do czego służy?
Zarówno Ghosting jak i Benching to metody, które stosuje się przez Internet. Korzysta się z nich przy pomocy mediów społecznościowych i wszelkich aplikacji randkowych. Przy pomocy tych narzędzi zakończenie związku z drugą osobą staję się proste. Stosowanie benchingu pozwala kolokwialnie mówiąc utrzymywać stały kontakt, w celu zyskania własnych korzyści. Benching więc polega na zwodzeniu i obiecywaniu rzeczy, które nigdy nie będą mieć miejsca. Jest to typ zachowania, w którym osoba zarówno potrzebuje wolności, a jednocześnie ma potrzebę bycia z kimś. Jest to relacja pełna różnorakich emocji, poczynając na prawieniu komplementów a kończąc na ignorowaniu. Benching charakteryzuje osoby, bojące się być same, lubiące adrenalinę i granie na emocjach.
1. I. Cachin, A. J. Baucas, C. Buyucan, Friendzone and Relationship Issues
2. Teens the duck syndrome https://psychcentral.com/blog/teens-the-duck-syndrome/ (dostęp: 21.02.2020)