Podniecenie seksualne w wielu przypadkach wystarcza do tego, aby okolice intymne kobiety stały się wilgotne. Nie zawsze jednak gotowość na seks idzie w parze z odpowiednim poziomem nawilżenia, który zapobiegnie dyskomfortowi i powstawaniu otarć i podrażnień w rejonach pochwy. Z pomocą przychodzą lubrykanty, które są stworzone po to, aby uprzyjemnić stosunek zarówno klasyczny, jak i analny. Kiedy jednak warto użyć lubrykantu oraz jak wybrać odpowiedni?
Czym jest lubrykant?
Lubrykant to środek w postaci płynu lub żelu, który może być stosowany przez kobiety i ich partnerów podczas zbliżeń seksualnych i penetracji, w celu nawilżenia okolic intymnych, pochwy lub obszaru odbytu. Lubrykant można nakładać zarówno bezpośrednio na ujście pochwy, penisa partnera albo zabawkę erotyczną.
Lubrykanty mają poprawiać komfort podczas stosunku, a także zapobiegać powstawaniu otarć i podrażnień w okolicach intymnych.
Kto wynalazł lubrykant? Historia lubrykantu
Mało kto zastanawia się nad tym, od kiedy w ogóle stosuje się lubrykanty i kto jest odpowiedzialny za stworzenie tego preparatu. Otóż, trudno określić wynalazcę lubrykantu, bo już starożytni Grecy używali oliwy z oliwek, aby poprawić komfort seksu analnego. Nie mniej jednak lubrykant nie mógłby być wynaleziony, gdyby nie chemik Frederic Kipping, który pod koniec XIX wieku poczynił wiele prac nad polimerami silikonowymi. Badacz nazwał je silikonami.
Pierwsza komercyjna produkcja lubrykantu rozpoczęła się w 1904 roku, kiedy to produkt KY Jelly był sprzedany jako „chirurgiczny środek pomocniczy”. Konsumenci szybko odkryli przydatność owego specyfiku w sypialni. Pod koniec lat osiemdziesiątych lubrykanty stały się dostępne w niektórych drogeriach w Ameryce i Europie, ale nie stały się popularne na skalę masową do lat 90, kiedy wielu konsumentów zaczęło kupować go nie tylko jako środek medyczny.
Rodzaje lubrykantów
Lubrykanty dzielimy na dwa główne rodzaj - te stworzone na bazie wody oraz te z silikonem.
Te pierwsze są zwykle tańsze. Ich zaletą jest to, że łatwo się zmywają oraz mogą je stosować osoby uczulone na silikon (co często jest spotykane). Co niezwykle ważne, tylko lubrykanty na bazie wody mogą być stosowane wraz z prezerwatywami oraz z zabawkami erotycznymi wykonanymi z silikonu albo lateksu.
Wadą tego typu lubrykator jest fakt, iż mogą wymagać ponownego zastosowania podczas seksu, aby utrzymać wystarczającą wilgoć. Niektórzy nie lubią również faktu, że gdy wysychają stają się nieco lepkie.
Lubrykant na bazie wody najlepiej nakładać obficie tuż przed rozpoczęciem penetracji i nie rozsmarowywać zanadto, aby preparat nie wchłonął się i nie wyschnął zbyt szybko.
Lubrykanty na bazie silikonu wyraźnie dłużej utrzymują się na skórze. Dzięki nieco oleistej konsystencji dają lepszy poślizg, niż te wodne. Niestety nie sprawdzą się u osób z uczuleniem na silikon. Mało tego nie można ich stosować wraz z zabawkami erotycznymi z silikonową powłoką oraz z prezerwatywami, gdyż w znaczącym stopniu mogą obniżyć ich skuteczność.
Lubrykant w suchości pochwy?
Suchość pochwy jest zaburzeniem dotykającym wiele kobiet. Zawsze wymaga konsultacji ginekologicznej, która ma za zadanie wykluczyć poważne schorzenia.
Często jednak suchość pochwy jest wynikiem menopauzy, fazy cyklu lub dotyczy kobiety w czasie laktacji. Wtedy lubrykant jest środkiem, dzięki któremu kobiety mogą czerpać przyjemność ze stosunku bez obawy o podrażnienia i otarcia.
Lubrykant w seksie analnym
Uprawianie seksu analnego wymaga zazwyczaj odpowiedniego nawilżenia okolic odbytu, zwłaszcza że ejakulat, będący naturalnym płynem fizjologicznym wydzielanym przez penisa, nie pojawia się u każdego mężczyzny przy każdym stosunku. Czasami też ejakulatu może być zbyt mało, do uzyskania odpowiedniego nawilżenia. W takim przypadku warto sięgnąć po odpowiedni lubrykant do seksu analnego.
Skład żeli analnych może być dodatkowo wzbogacony o środki o działaniu:
• antybakteryjnym np. korę guawy,
• rozluźniającym i łagodzącym np. bisabol, ekstrahowany z rumianku.
Lubrykanty analne mogą być stworzone na bazie wody, silikonu, jak i olejów. Podobnie jak w przypadku klasycznych lubrykantów – te na bazie silikonu nie mogą być stosowane wraz z większością zabawek erotycznych i z prezerwatywami. W przypadku lubrykantów z wodą warto podkreślić, to że odbyt absorbuje szybko wodę, więc w przypadku długich związków monogamicznych, gdzie rezygnuje się z prezerwatyw, lepiej używać nawilżacza na bazie silikonu.
Kiedy podczas stosunku użyć lubrykantu?
Lubrykant najlepiej nakładać bezpośrednio przed rozpoczęciem penetracji. W przypadku lubrykantu na bazie wody ma to zapobiec ich nadmiernemu wchłonięciu i wyschnięciu. Po dłuższej chwili zwłoki preparat może nie spełniać już swojej funkcji.
Przykładowe lubrykanty
Producentów lubrykantów jest wielu, przedstawiamy zatem kilka przykładowych produktów.
Wodny Żel AquaGlide 200 m
Żel wodny AquaGlide daje jedwabiście gładkie odczucia podczas penetracji. Jest delikatny zarówno dla skóry, jak i śluzówki. Łatwo się zmywa i nie pozostawia plam na materiale. Dzięki bezzapachowej i hipoalergicznej formule sprawdzi się również w przypadku osób ze skłonnościami do podrażnień i reakcji alergicznych.
Dzięki wodnej formule można go stosować wraz z zabawkami erotycznymi z silikonową powłoką.
Żel SIlikonowy Pjur Original Bodyglide 100 ml
Długotrwały, niewchłanialny i bezzapachowy żel o jedwabistej konsystencji. Nie kolei się i jest niezwykle wydajny – wystarczy kilka kropki do odpowiedniego poślizgu. Jego cena to nieco ponad 40 zł za 100 ml. W porównaniu z innymi produktami o silikonowej formule jest ona niezwykle atrakcyjna.
Fisting Relax Żel Rozluźniający Anal 150ml
Żel ten ma wyjątkową recepturę, której składniki rozluźniają mięśnie, dzięki czemu doznania analne wchodzą na wyższy poziom. Lubrykant po czasie wchłania się i nie tworzy plam. Można go również z łatwością zmyć.
Rozgrzewający Żel na Bazie Wody YESforLOV 100 ml
Lubrykanty rozgrzewające –takie jak ten od YesForLov są stworzone są dla kobiet pragnących silniejszych doznań, ale nie tylko! Zwiększają one ukrwienie, a tym samym odczucia. Po nałożeniu specyfiku czuć subtelne i przyjemne mrowienie na skórze.