Kubeczki menstruacyjne jako ekologiczna alternatywa dla tamponów
I znów nadszedł ten moment w miesiącu, kiedy musisz zmierzyć się z cieknącą z Twojego wnętrza krwią, bólem podbrzusza oraz pogorszonym nastrojem. Jeżeli należysz do grona kobiet, które ciężko przechodzą okres, prawdopodobnie czeka Cię dzień wyjęty z życia. Jeszcze gorzej, jeśli rozpocznie się on niespodziewanie - chociażby, kiedy będziesz w podróży. Częste wymiany tamponów lub podpasek mogą okazać się wyjątkowo frustrujące i uciążliwe, zwłaszcza gdy w publicznej toalecie z jakiegoś powodu nie będzie kosza na śmieci.
A gdyby tak zamiast wypełniania torebki lub plecaka całym zapasem produktów higienicznych, pomagających przetrwać miesiączkę, zdecydować się na test przyjaznych dla środowiska produktów wielorazowego użytku, niezajmujących miejsca i zdrowszych dla organizmu? Kubeczki menstruacyjne, o których mowa, przyczynią się do poprawy postrzegania przez Ciebie dni okresowych, ponieważ ich użytkowanie jest niezwykle wygodne. Z pełnym przekonaniem można określić je także ekologiczną alternatywą dla tamponów.
Czym są kubeczki menstruacyjne?
Kauczukowe, silikonowe lub stworzone z termoplastycznego tworzywa TPE kubeczki menstruacyjne określane są także jako miseczki, kielichy albo po prostu pojemniki. Te niewielkie zbiorniczki pełnią rolę środków higienicznych, wykorzystywanych do gromadzenia krwi menstruacyjnej. Charakteryzujące się maksymalną elastycznością kapturki są doskonałymi zamiennikami znacznie bardziej rozpowszechnionych podpasek oraz tamponów. Podstawową różnicą sprawiającą, że będą dla Ciebie lepszym wyborem jest brak wchłaniania krwi przez kubeczek menstruacyjny. Jak działa ten innowacyjny wynalazek? W miseczce zbiera się wydzielina, którą możesz wylać w dowolnym momencie. Po przepłukaniu zbiorniczka wodą, będzie on gotowy do ponownego wykorzystania.
Dobieranie odpowiedniej miseczki menstruacyjnej
Dostępne w sprzedaży kielichy menstruacyjne posiadają nie tylko liczne warianty kolorystyczne, ale przede wszystkim występują w różnych rozmiarach i stopniach elastyczności. Chcąc dostosować kubeczek do swojego ciała, musisz wziąć pod uwagę zarówno swoją budowę, jak i wiek czy obfitość występujących okresów. Określ również, jak często podejmujesz się różnego typu aktywności fizycznych lub ćwiczenia mięśni dna miednicy. Kluczowym aspektem jest także liczba odbytych porodów. Wszystkie powyższe czynniki decydują o rodzaju najbardziej odpowiedniego dla Ciebie kubeczka menstruacyjnego. Aplikacja mniejszych i miększych z nich zalecana jest kobietom, które nie przekroczyły 25 roku życia, nie uprawiają sportu, a pierwszy poród mają jeszcze przed sobą. Większy i twardszy kielich sprawdzi Ci się zatem jeśli urodziłaś już dziecko, często się ruszasz oraz posiadasz rozwinięte mięśnie dna miednicy lub nie cechuje Cię drobna, filigranowa postura.
Wybierając najlepiej dopasowany kubeczek menstruacyjny, zwróć uwagę na jego końcówkę. Możesz zdecydować się na miseczkę zakończoną pętelką, łodyżką lub kulką. Jeżeli zauważysz, że po włożeniu pojemniczka jego koniec wystaje z pochwy, będziesz musiała go ostrożnie podciąć tak, aby nie przedziurawić jego struktury.
Kubeczek menstruacyjny - aplikacja łatwiejsza niż myślisz
Jeżeli zastanawiasz się jak działa kubeczek menstruacyjny i obawiasz się jego pierwszego użycia, zbierz się na odwagę i zmień swoje życie podczas okresu na lepsze. Mimo, że pierwsze włożenie miseczki może być nieco stresujące, szybko załapiesz, o co w tym chodzi i przekonasz się, że proces jest prostszy niż włożenie tamponu. Pamiętaj, aby myć ręce przed każdym użyciem oraz dezynfekować swój kubeczek menstruacyjny. Aplikacja pojemniczka opiera się głównie na ściśnięciu jego ścianek w celu zmniejszenia wielkości tak, aby łatwiej było wsunąć całość do środka. Powinnaś także obrócić go, upewniając się, że jest odpowiednio uszczelniony. Dobrze zassana miseczka nie będzie przeciekać, ale nie zapominaj o opróżnianiu jej mniej więcej co 8-12 godzin.
Zadbaj o swoją kobiecość
Niewiele kobiet ma świadomość, że najczęściej wybierane podczas miesiączki środki higieniczne, takie jak podpaski czy tampony, charakteryzują się uwalnianiem licznych substancji toksycznych, wchłanianych do organizmu przez skórę. Korzystniejszy wpływ na Twoje zdrowie oraz samopoczucie podczas okresu będzie miał kubeczek menstruacyjny. Aplikacja oraz noszenie miseczki są bezpieczniejsze także dlatego, że dzięki gładkiej powierzchni, nie powodują nieprzyjemnych otarć, podrażnień ani odparzeń. Zadbaj o higienę z innowacyjnym kielichem menstruacyjnym. Wybierając go, nie będziesz musiała przejmować się nieprzyjemnymi zapachami, które mogą dokuczać Ci w przypadku rozkładającej się krwi menstruacyjnej, wchłanianej przez tampon lub podpaskę.
Kubeczek menstruacyjny - jak działa na środowisko?
Istnieje wiele oczywistych argumentów, wskazujących jak kubeczek menstruacyjny działa na środowisko i dlaczego warto zaopatrzyć się w niego jak najszybciej. Przede wszystkim, pojemnik wielokrotnego użytku przyczynia się do znacznego ograniczenia liczby odpadów w postaci zużytych tamponów lub podpasek oraz ich szkodliwego wpływu na glebę. Nierozłożoną krew menstruacyjną będziesz wylewać do toalety, zamiast wysyłać ją razem z jednorazowymi środkami higienicznymi na wysypisko śmieci. Nieużywane już kubeczki menstruacyjne można bezpiecznie spalić, bez konieczności wyrzucania ich do kosza.
Zaznaj prawdziwej odmiany, testując ekologiczne zamienniki tamponów. Ciesz się prawdziwą wygodą i komfortem, podczas wszelkich aktywności wykonywanych w trakcie okresu. Zaoszczędź pieniądze wydawane co miesiąc na środki higieniczne oraz miejsce w torebce. No i przede wszystkim - zadbaj o środowisko ze swoim kubeczkiem menstruacyjnym!